Centralny Rejestr Wyborców (CRW) - wniosek o ujęcie w stałym obwodzie głosowania.
1. Centralny Rejestr Wyborców (CRW)
Centralny Rejestr Wyborców obejmuje osoby: którym przysługuje prawo wybierania oraz niemające prawa wybierania z powodów pozbawienia praw publicznych lub ubezwłasnowolnienia prawomocnym orzeczeniem sądu.
Centralny Rejestr Wyborców służy m.in. do sporządzania spisów wyborców; ustalania liczby wyborców; sprawdzania posiadania prawa wybierania.
W Centralnym Rejestrze Wyborców można być ujętym tylko w jednym stałym obwodzie głosowania. Osoby zameldowane na pobyt stały na obszarze danej gminy są z urzędu ujmowane w stałym obwodzie głosowania właściwym dla adresu zameldowania na pobyt stały. Wyborcy stale zamieszkali na obszarze gminy bez zameldowania na pobyt stały w tej gminie są ujmowani w stałym obwodzie głosowania właściwym dla adresu stałego zamieszkania, jeżeli złożą w tej sprawie wniosek do urzędu gminy właściwego dla miejsca zamieszkania.
2. Wniosek o dopisanie do stałego obwodu głosowania
Dopisanie do stałego obwodu głosowania daje możliwość głosowania w miejscu zamieszkania lub przebywania i dotyczy wszystkich wyborów, nie jest dopisaniem jednorazowym (skutkuje na każe kolejne wybory/referenda). Wniosek o ujęcie w stałym obwodzie głosowania można składać przez cały rok w urzędzie gminy, na terenie której mieszkasz na stałe.
Wniosek o ujęcie w stałym obwodzie głosowania (obywatel polski) – pobierz i wypełnij Załącznik nr 1.
Wniosek o ujęcie w stałym obwodzie głosowania (bez obywatelstwa polskiego) – pobierz i wypełnij Załącznik nr 2.
Do wniosku należy przedłożyć dokumenty, które potwierdzają zamieszkiwanie np. umowę najmu mieszkania, oświadczenie właściciela mieszkania lub osoby współzamieszkującej, inne dokumenty potwierdzające zamieszkiwanie (np. rachunki, faktury, umowa o pracę lub zaświadczenia o zatrudnieniu itp.). Każdy wniosek jest rozpatrywany indywidulanie, a załączenie tylko jednego z wymienionych przykładowo dokumentów w załączniku do wniosku może być niewystarczające do pozytywnego rozpoznania wniosku.
W razie pytań lub wątpliwości można zwrócić się do pracownika ewidencji ludności w pok. 306 II p. lub pod nr telefonu 56 677 17 52