Protokół z XIX sesji RM z dnia 15.05.2012
z XIX sesji Rady Miasta Chełmna
z dnia 15 maja 2012 r.
Sesja odbyła się dnia 15 maja 2012 roku i trwała od godziny 16.00 do godz. 17.10
Na ogólna ilość 15 radnych obecnych na sesji było 14 radnych, co stanowi 93,3 %.
Lista obecności radnych stanowi załącznik nr 1 do protokołu.
Porządek obrad omówiony w punkcie drugim, trzecim przyjęto w następującym brzmieniu:
1. Otwarcie
2. Przyjęcie porządku obrad XIX sesji RM.
3. Sprawa nadania nowego brzmienia Statutu Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Chełmnie.
4. Sprawa zmiany Uchwały nr XI/83/2011 Rady Miasta Chełmna z dnia 29 listopada 2011 r. w sprawie cennika przyjmowania odpadów komunalnych do unieszkodliwienia na Międzygminne Składowisko Odpadów Komunalnych w Osnowie na 2012 rok
5. Sprawa zmiany uchwały Rady Miasta Chełmna w sprawie określenia zasad gospodarowania nieruchomościami, stanowiącymi własność Gminy Miasta Chełmna
6. Informacja z realizacji uchwał.
7. Interpelacje Radnych.
8. Wolne wnioski i informacje.
9. Zakończenie.
Punkt 1. Otwarcie
Na sekretarza obrad wyznaczył Zastępcę Przewodniczącego Rady Miasta p. Jacka Kordowskiego.
- stwierdzenie quorum
Przewodniczący obrad p. Błażejewicz - poinformował, że protokół z XVIII sesji Rady Miasta znajdował się do wglądu w Biurze Rady Miasta. Do czasu rozpoczęcia obrad nikt z radnych nie zgłosił poprawek do protokołu,
w związku z czym na podstawie § 29 ust. 4 Statutu Miasta, protokół z XVIII sesji Rady Miasta, uważa się za przyjęty.
Punkt 2. Przyjęcie porządku obrad XIX sesji Rady Miasta.
Punkt 3. Sprawa nadania nowego brzmienia Statutu Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Chełmnie.
Następnie biorąc pod uwagę opinię Klubu Radnych zgłosił autopoprawki do przedstawionego projektu;
- w § 1 pkt. 7 dopisać słowa „ Uchwały Rady Miasta Chełmna Nr XVIII/146/95 z dnia 20 września 1995 r. w sprawie likwidacji w celu przekształcenia Zakładu Gospodarki Komunalnej w Chełmnie”. Tym samym kolejne punkty otrzymają o jeden numer wyżej.
- w rozdziale II. Przedmiot i zakres działania, § 2 otrzymuje brzmienie:
1. Przedmiotem działalności zakładu jest stałe zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty samorządowej przez świadczenie usług komunalnych i powszechnie dostępnych w zakresie zaopatrzenia w wodę, kanalizacji, usuwania i oczyszczania ścieków komunalnych.
2. Zakład może prowadzić działalność w zakresie gospodarki nieruchomościami komunalnymi.
- § 3, pkt. 2 w p.pkt. 7 dopisać słowa „wraz z gruntami” , a następnie dopisać p.pkt. 8 „gospodarowanie gruntami” i p.pkt. 9 „administrowanie kotłowniami”.
Poprosił o przyjęcie brzmienia nowego Statutu Zakładu Wodociągów i Kanalizacji wraz ze zgłoszonymi autopoprawkami.
Przewodniczący obrad odczytał opinię Komisji Budżetu w przedmiotowej sprawie (Załącznik nr 3 do protokołu) oraz opinię Klubu Radnych „Twoje Chełmno, Forum Samorządowego i Platformy Obywatelskiej” w sprawie nadania nowego brzmienia Statutu Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Chełmnie (Załącznik nr 4 do protokołu).
Następnie w związku z brakiem chętnych do dyskusji poddał pod głosowanie Rady Miasta projekt uchwały zawarty w druku nr 1.
Za przyjęciem uchwały głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących nie było.
Przewodniczący obrad p. Błażejewicz stwierdził, że w wyniku głosowania Rada Miasta jednogłośnie przyjęła Uchwałę Nr XIX/125/2012 Rady Miasta Chełmna z dnia 15 maja 2012 r. w sprawie nadania nowego brzmienia Statutu Zakładu wodociągów i Kanalizacji w Chełmnie (Załącznik nr 5 do protokołu).
Punkt 4. Sprawa zmiany Uchwały nr XI/83/2011 Rady Miasta Chełmna z dnia 29 listopada 2011 w sprawie cennika przyjmowania odpadów komunalnych do unieszkodliwienia na Międzygminne Składowisko Odpadów Komunalnych w Osnowie na 2012 rok
Inspektor ds. Ochrony Środowiska p. Grzeszczak przedstawiła projekt uchwały wraz uzasadnieniem (Załącznik nr 6 do protokołu).
Przewodniczący obrad p. Błażejewicz – przedstawił opinię Komisji Budżetu w przedmiotowej sprawie (Załącznik nr 7 do protokołu).
Radny p. Giżyński – przypomniał, że na sesji w dniu 29 listopada 2011 r. Burmistrz Miasta przedstawił porównanie planowych wydatków na Składowisku Odpadów Komunalnych w Osnowie w latach 2011 – 2012 oraz możliwe do wykonania cięcia budżetowe i oszczędności w 2012 roku. Z przedstawionych obliczeń wynikało, że na Miejskim Składowisku Odpadów Komunalnych będzie występował deficyt w wysokości 126.445 zł. i wówczas Burmistrz Miasta zaproponował podwyższenie opłaty eksploatacyjnej ponad proponowane ceny konieczne do pokrycia deficytu, aby wydatki mogły być pokryte przez wpływy. Dodał, że problem deficytu nadal występuje i plan związany ze zwiększeniem cen nie przyniósł zamierzonych efektów. Drugim minusem zaproponowanego przez Burmistrza Miasta planu było podniesienie opłat za odbiór odpadów komunalnych od indywidualnych odbiorców. Przedstawiony projekt jest kolejną propozycją zmniejszenia deficytu lub jego zlikwidowania. Poprosił o wyjaśnienie, czy rozszerzenie wachlarza przyjmowanych odpadów nie spowoduje w przyszłości wzrostu opłat od mieszkańców indywidualnych oraz czy nie grozi nadal deficyt budżetowy na koniec roku.
Inspektor ds. Ochrony Środowiska p. Grzeszczak – odpowiadając przedmówcy wyjaśniła, że rozszerzenie wachlarza przyjmowanych odpadów nie spowoduje wzrostu cen, ponieważ koszty kończą się na przyjęciu odpadów niesegregowanych na linię sortowniczą. Zaproponowane odpady, jakie mają być przyjęte do cennika są to odpady z obróbki nie segregowanych odpadów mieszanych.
Odnosząc się do sprawy deficytu stwierdziła, że nie może odpowiedzieć. Są zadeklarowane ilości odpadów, jakie mają być przywiezione, jednakże nie wynika to z żadnych umów i nie wiadomo, czy deklarowane ilości będą przestrzegane. Wszystko jest uzależnione od „polityki śmieciowej” oraz od Planu Gospodarki Odpadami Komunami, jaki zostanie przyjęty przez Sejmik Województwa.
Przewodniczący obrad p. Błażejewicz - w związku z brakiem chętnych do dalszej dyskusji poddał pod głosowanie Rady Miasta projekt uchwały w przedmiotowej sprawie.
Za przyjęciem projektu głosowało 13 radnych, głosów przeciwnych nie było,
przy 1 głosie wstrzymującym.
Przewodniczący obrad p. Błażejewicz stwierdził, że w wyniku głosowania Rada Miasta większością głosów przyjęła Uchwałę Nr XIX/126/2012 Rady Miasta Chełmna z dnia 15 maja 2012 roku w sprawie zmiany uchwały nr XI/83/2011 Rady Miasta Chełmna z dnia 29 listopada 2011 roku w sprawie cennika przyjmowania odpadów komunalnych do unieszkodliwiania na Międzygminne Składowisko Odpadów Komunalnych w Osnowie na 2012 rok. (Załącznik nr 8 do protokołu).
Punkt 5. Sprawa zmiany uchwały Rady Miasta Chełmna w sprawie określenia zasad gospodarowania nieruchomościami, stanowiącymi własność Gminy Miasta Chełmna
Kierownik Referatu Mienia Komunalnego p. Augustyniak Babicz - przedstawiła projekt uchwały wraz z uzasadnieniem (Załącznik nr 9 do protokołu).
Przewodniczący obrad p. Błażejwicz – odczytał opinię Komisji Budżetu w przedmiotowej sprawie (Załącznik nr 10 do protokołu).
Następnie w związku z brakiem chętnych do dyskusji poddał pod głosowanie Rady Miasta projekt uchwały w przedmiotowej sprawie.
Za przyjęciem projektu uchwały głosowało 14 radnych,
głosów przeciwnych i wstrzymujących nie było.
Przewodniczący obrad stwierdził, że w wyniku głosowania Rada Miasta jednogłośnie przyjęła Uchwałę Nr XIX/127/2012 Rady Miasta Chełmna z dnia 15 marca 2012 roku w sprawie zmiany uchwały Rady Miasta Chełmna w sprawie zasad gospodarowania nieruchomościami stanowiącymi własność Gminy Miasta Chełmna (Załącznik nr 11 do protokołu).
Punkt 6. Informacja z realizacji uchwał.
Burmistrz Miasta p. Kędzierski – przedstawił realizację uchwał Rady Miasta przyjętych podczas obrad XVIII sesji Rady Miasta w dniu 24 kwietnia 2012 roku, i tak:
- Uchwała Nr XVIII/121/2012 Rady Miasta Chełmna z dnia 24 kwietnia 2012 roku w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Chełmna – uchwała została przekazana do opublikowania w Dzienniku Urzędowym Woj. Kuj. Pom.
- Uchwała Nr XVIII/122/2012 Rady Miasta Chełmna z dnia 24 kwietnia 2012 roku w sprawie zmiany opłat za zajęcie pasa drogowego w celu prowadzenia robót, umieszczenia w pasie drogowym urządzeń infrastruktury technicznej niezwiązanych z potrzebami zarządzania drogami lub potrzebami ruchu drogowego, umieszczenia w pasie drogowym obiektów budowlanych niezwiązanych z potrzebami zarządzania drogami lub potrzebami ruchu drogowego oraz reklam, zajęcia pasa drogowego na prawach wyłączności – uchwała została opublikowana w Dzienniku Urzędowym Woj. Kuj. Pom. – poz. 1041 z dnia 7 maja 2012 r.
- Uchwała Nr XVIII/123/2012 Rady Miasta Chełmna z dnia 24 kwietnia 2012 r. w sprawie zmiany uchwały w sprawie uchwalenia budżetu miasta na 2012 – jest realizowana,
- Uchwała Nr XVI/124/2012 Rady Miasta Chełmna z dnia 24 kwietnia 2012 r. w sprawie zmiany uchwały w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Miasta Chełmno na lata 2012-2018 – jest realizowana.
Punkt 7. Interpelacje Radnych.
Przewodniczący obrad p. Błażejwicz – poinformował, że do czasu rozpoczęcia obrad nikt z radnych nie złożył interpelacji.
Punkt 8. Wolne wnioski i informacje.
Przewodniczący obrad p. Błażejwicz – poinformował, że do Rady Miasta wpłynęło pismo Państwa A. R. Hartman z Gutowa w sprawie meczu ligowego drużyny trampkarzy LZS Wisły Pędzewo z drużyną UKS Szkółka Piłkarska Chełmno (Załącznik nr 12 do protokołu).
Następnie odczytał pismo Biura Poselskiego Janusza Dzięcioła skierowane do Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie reorganizacji sądownictwa i likwidacji niektórych sądów (Załącznik nr 13 do protokołu).
Ponadto zapoznał obecnych z treścią pisma Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w sprawie poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego w ciągu drogi krajowej nr 1 – Pismo znajduje się w dokumentacji Zespołu Radnych do monitorowania i kontrolowania wszelkich spraw związanych z zapewnieniem bezkolizyjnego włączenia się do ruchu pojazdów wjeżdżający i wyjeżdżających z Chełmna oraz bezpiecznego przejścia dla pieszych poprzez przebudowę skrzyżowań z drogami powiatowymi na drodze krajowej E1 w obrębie granic administracyjnych miasta Chełmna.
Kierownik Referatu Oświaty, Kultury i Promocji p. Ludwikowska – poinformowała o uroczystościach zaplanowanych na dzień 19 maja br. i zachęciła obecnych do wzięcia udziału w „Nocy Muzeum”. Następnie poprosiła o wsparcie i głosowanie na miasto Chełmno w konkursie „DesingNOWE miasto 2012”. Dodała, że obecnie Chełmno zostało zakwalifikowane do drugiego etapu tego konkursu.
Przewodniczący obrad p. Błażejewicz – poinformował, że najprawdopodobniej w m-cu maju br. nie będzie już sesji Rady Miasta. Dodał, że w czerwcu sesja zostanie zwołana wówczas, gdy Komisja Rewizyjna będzie miała przygotowany wniosek o udzielenie absolutorium dla Burmistrza Miasta.
Następnie w imieniu mieszkańca Chełmna poprosił o informację, co dalej ze Sclavinią oraz co ze zamkami ustawionymi na terenie Ośrodka Wypoczynkowego nad Jeziorem Starogrodzkim.
Radny p. Kordowski - na prośbę p. Adama Sikorskiego poinformował obecnych o tym, co jest w Chełmnie do odkrycia. Stwierdził, że Chełmno jest jedynym miastem, które trzykrotnie odwiedzili autorzy programu „Było, nie minęło”. Dotychczasowe programy obejrzało ponad 1 milion osób. Najbliższa emisja programu będzie dnia 27 maja br. o godz. 15.00 w TVP Info. W wersji multimedialnej przedstawił zdjęcia z prac prowadzonych w podziemiach kościoła farnego. Wskazał na wejście do krypty, w której zgodnie z opisem Walentego Fiałka znajdują się szczątki Andrzeja z Osnowa uważanego za świętego. Dodał, że przy ołtarzu św. Barbary znajdują się trzy trumny, w których prawdopodobnie spoczywa rodzina Forbsów i Smitchów.
W imieniu p. Sikorskiego podziękował Burmistrzowi Miasta za pomoc oraz wsparcie.
Radny p. Giżyński – nawiązując do sprawy opinii RIO do budżetu miasta na 2012 rok, o której mówił radny p. Stachewicz oraz informowała lokalna prasa, a która miała ukazać się po sesji, gdy został popełniony „czeski błąd” w jednym z paragrafów, wyjaśnił, że z odpowiedzi Burmistrza Miasta wynika, iż Regionalna Izba Obrachunkowa nie wydała opinii, o której mowa. W związku z powyższym poprosił przedstawicieli prasy lokalnej o sprostowanie tego tematu. Następnie przedstawił zdjęcie ukazujące przejście pod częścią biblioteki, od ulicy Hallera w kierunku Kościoła Garnizonowego i poprosił o usunięcie znajdujących się w tym miejscu graffiti.
Radny p. Dzikowski - nawiązując do swojego wcześniejszego wystąpienia na temat programów promujących miasta dodał, że należy również dodać program „Było, nie minęło” . Przypomniał, że na XVII sesji mówił o pozimowym sprzątaniu ulic i zostało ono wykonane, natomiast wymieniona wówczas przez mówcę ulica Kościuszki nie została naprawiona, a jest tam bardzo duży ruch. Poprosił o informację na jakim etapie jest sprawa przejścia przy FAM Chełmno.
Punkt 9. Zakończenie
Przewodniczący obrad p. Błażejewicz – w związku z wyczerpaniem porządku obrad zakończył obrady XIX sesji Rady Miasta Chełmna, dziękując obecnym za udział i głos w dyskusji.
Protokołowała Przewodniczył
(M. Westfalewska) (J. Błażejewicz)