Protokół z XXVII uroczystej sesji RM z dnia 13 lutego 2026
Protokół Nr XXVII/2026
z XXVII uroczystej sesji Rady Miasta Chełmna
z dnia 13 lutego 2025 r.
Sesja odbyła się w dniu 13 lutego 2026 r. i trwała od godz. 12.00 do godz. 13.00
Na ogólną ilość 15 radnych obecnych na sesji
było 15 radnych, co stanowi 100%
Nieobecnych usprawiedliwionych - 0
Nieobecnych nieusprawiedliwionych – 0
Projekt porządku obrad omówiony w punkcie drugim przyjęto w następującym brzmieniu:
1. Otwarcie
2. Nadanie tytułu Zasłużony dla Miasta Chełmna.
3. Zakończenie obrad.
Ad.1. Otwarcie
Przewodniczący obrad p. Marek Olszewski otworzył obrady XXVII sesji Rady Miasta Poprosił Wiceprzewodniczącą obrad o odczytanie listy obecności.
Wiceprzewodnicząca obrad p. Magdalena Mrozek – odczytała listę obecności w kolejności alfabetycznej.
Każdy z 15 obecnych radny potwierdził swoją obecność wypowiadając słowo „obecny”.
Wiceprzewodnicząca obrad p. Magdalena Mrozek - stwierdziła, że na sali na 15 radnych obecnych jest 15 radnych, co stanowi wymagane kworum.
Ad. 2. Nadanie tytułu Zasłużony dla Miasta Chełmna.
Przewodniczący obrad p. Marek Olszewski stwierdził, że jest zaszczycony, iż może poprowadzić obrady XXVII sesji, która w całości poświęcona jest nadaniu tytułu „Zasłużony dla Miasta Chełmna” Panu Edmundowi Bobinowi. Następnie powitał Pana Edmunda Bobina, jego rodzinę, bliskich, znajomych i przyjaciół. Powitał również Wiceprzewodniczącą Sejmiku Wojewódzkiego Panią Katarzynę Lubańską, Starostę Chełmińskiego Pana Zdzisława Gamańskiego, Burmistrza Miasta Chełmna Mariusza Kędzierskiego, Zastępcę Burmistrza Miasta Chełmna Pana Piotra Murawskiego a także wszystkie osoby, które wcześniej otrzymały tytuły „Zasłużony dla miasta Chełmna” w osobach: Piotra Madeja, Władysława Knapa, Marka Motylewskiego, Wojciecha Błaszyka oraz Mieczysława Majewskiego. Powitał również członków Kapituły powołanej do zaopiniowania wniosku o nadanie tego tytułu. Przywitał wszystkich zebranych na sali obrad oraz tych wszystkich, którzy oglądają uroczystą sesje w internecie. Poinformował, że w dniu 2 grudnia 2025 roku Kapituła powołana do zaopiniowania wniosku o nadanie tytułu jednogłośnie, pozytywnie zaopiniowała kandydaturę Pana Edmunda Bobina i wystąpiła do Rady Miasta o przygotowanie stosownej uchwały. Rada Miasta Uchwałą nr XXIV/152/2025 w dniu 16 grudnia 2025 roku jednogłośnie postanowiła nadać tytuł zasłużony dla Miasta Chełmna Panu Edmundowi Bobinowi. Następnie poprosił wnioskodawczynię radną Panią Izabelę Kaczorowską o przedstawienie sylwetki Pana Edmunda Bobina.
Radna p. Izabela Kaczorowska przedstawiła sylwetkę Pana Edmunda Bobina. Cyt. „Szanowni Państwo, Panowie Burmistrzowie, Panie Starosto, Państwo Radni Rady Miasta i Rady Powiatu, Szanowni Goście zebrani na dzisiejszym uroczystym posiedzeniu Rady Miasta oraz Szanowny Panie Edmundzie Bobin. Na mój wniosek poparty przez radnych Rady Miasta Chełmna i mieszkańców naszego miasta, który przeszedł całą procedurę legislacyjną, po pozytywnym zaopiniowaniu przez Kapitułę Miasta Chełmna i po pozytywnym oraz jednogłośnym przegłosowaniu uchwały przez radnych Rady Miasta Chełmna Pan Edmund Bobin uzyskał tytuł „Zasłużony dla Miasta Chełmna”. W dniu dzisiejszym spotkaliśmy się w tym jakże ważnym dla naszego miasta miejscu – w Ratuszu aby oddać honor osobie, której praca i oddanie stały się częścią historii naszego miasta. Przedstawię teraz rys historyczny i zasługi nominata. Pan Edmund Bobin urodził się 11 sierpnia 1945 roku w Chełmnie. Jest zasłużony przedsiębiorcą, mecenasem kultury, działaczem społecznym i sportowym oraz filantropem. Całe życie pracował w Chełmnie i dla Chełmna. Podczas pracy w FAM – ie, gdzie był jednym z dyrektorów, został współautorem wzoru użytkowego patentu zawiasu meblowego do drzwi szklanych. W 1983 roku Pan Edmund Bobin był przewodniczącym obchodów 750-lecia nadania praw miejskich naszemu miastu. To wtedy dzięki jego inicjatywom, pracy merytorycznej i wsparciu finansowemu jednego z największych chełmińskich zakładów przemysłowych, jakim był FAM, odbyło się w Chełmnie wiele imprez kulturalnych, sportowych oraz prac remontowych. Miedzy innymi prace remontowe w ratuszu – FAM wykonał okucia do drzwi i okien, wsparł odnowienie tarcz zegarowych i założenie na wieży urządzeń do odtwarzania hejnału. To wtedy FAM zbudował amfiteatr, wspierał jego rozwój do końca lat 80 ubiegłego wieku. To także budowa hali Pilawa działająca przy dawnym Domu Harcerza. Lata 80 i 90 XX wieku to również prężna działalność Zakładowego Domu Kultury. Pan Edmund Bobin to wieloletni prezes klubu bokserskiego działającego przy FAM- ie. Do dnia dzisiejszego wspiera i uczestniczy w życiu licznych klubów sportowych w Chełmnie: siatkówki, koszykówki i spływów kajakowych. Na początku XXI wieku, równo ćwierć wieku temu, Pan Edmund Bobin, obok innych chełmińskich przedsiębiorców oraz instytucji kultury i parafii farnej znalazł się w grupie inicjatywnej Walentynek Chełmińskich, których 25 – lecie zaczynamy hucznie świętować od jutra. W ten sposób powstała tradycja, która stanowi jeden z najbardziej rozpoznawalnych elementów promocji i tożsamoś1)ci naszego miasta. Chełmna od 25 lat jest nabywane w Polsce miastem zakochanych. Pan Edmund Bobin od początku wspiera 9 Hills Festiwal. Od ponad 20 lat działa w Społecznej Radzie Szpitala Chełmińskiego. Jest również jednym ze współinicjatorów pomnika Kawalerzysty. Od kilkunastu lat Pan Edmund Bobin jest mecenasem kultury i sponsorem wspierającym rozwój Muzeum Ziemi Chełmińskiej w Chełmnie. Na przestrzeni wielu lat aktywnie wzbogaca eksponaty materiały dokumentujące historię i sztukę regionu. Na podkreślenie zasługuje również wsparcie organizacji ogólnopolskich konkursów instrumentów dętych w Państwowej Szkole Muzycznej w Chełmnie przez 16 edycji, rekomendowanych prze Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ponadto jest zaangażowany w organizację chełmińskich wieczorów organowych. Działalność pana Edmunda Bobina, pełna pasji i oddania, stanowi ważny wkład w życie kulturalne naszego miasta oraz regionu, a jego działania są wzorem zaangażowania i odpowiedzialności społecznej. Jest mocno związany z Chełmnem jego miastem rodzinnym, na którego rozwoju bardzo mu zależy. Jest związany z mieszkańcami naszego miasta. Bez wątpienia możemy Pana Edmunda Bobina nazywać lokalnym patriotą. Panie Edmundzie jako pierwsza gratuluję tak zaszczytnego wyróżnienia i dziękuję za każdą chwilę poświęconą dla dobra nas wszystkich. Dziękuję bardzo.” KONIEC CYTATU
Przewodniczący obrad p. Marek Olszewski poprosił wszystkich o powstanie i odczytał akt nadania (załącznik nr 1 do protokołu):
„ Rada Miasta Chełmna na mocy uchwały nr XXIV/152/2025 z dnia 16 grudnia 2025 roku nadaje Panu Edmundowi Bobinowi tytuł zasłużony dla Miasta Chełmna jako wyraz najwyższego wyróżnienia i uznania.
Podpisano
Przewodniczący Rady Miasta Chełmna Burmistrz Miasta Chełmna
Marek Olszewski Mariusz Kędzierski
Chełmno, dnia 16 grudnia 2025 r. „
Wręczenie przez Przewodniczącego Rady Miasta oraz Burmistrza Miasta aktu nadania „Założony dla Miasta Chełmna” i Honorowego Medalu
Pan Edmund Bobin stwierdził, że nie spodziewał się tej nominacji i jest bardzo wzruszony tym, że został mu nadany tytuł „Zasłużony dla Miasta Chełmna”. Podziękował wnioskodawczyni za zgłoszenie jego kandydatury do Kapituły oraz Radzie Miasta Chełmna za jednogłośne przyjęcie wniosku.
Przewodniczący obrad p. Marek Olszewski zapytał czy ktoś z zebranych chciałby zabrać głos.
Wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Kujawsko – Pomorskiego p. Katarzyna Lubańska zwróciła się do Pana Edmunda Bobina dziękując mu za współtworzenie historii Miasta Chełmna, za bycie aktywnym w każdej dziedzinie i w każdym miejscu, w którym był potrzebny. Dodała, że jest dla niej wyjątkowo skromnym człowiekiem, który zawsze niewiele mówił, a bardzo dużo dawał. Zawsze był tam, gdzie trzeba było podać komuś rękę. Następnie złożyła na ręce Pana Edmunda Kujawsko – Pomorskiego Anioła, bo jak się mówi aniołów nigdy za wiele Pan Edmund jest jednym z nich.
Starosta Chełmiński p. Zdzisław Gamański pogratulował Panu Edmundowi tego zaszczytnego tytułu życząc mu dużo zdrowia, satysfakcji oraz optymizmu. Poprosił także, aby nie zaprzestał na tym wyróżnieniu, ponieważ przed nim są jeszcze kolejne wyzwania. Dodał, że wierzy w to, że Pan Edmund będzie tę przestrzeń, w której przyszło im wspólnie żyć dalej zmieniał na lepsze.
Burmistrz Miasta Chełmna p. Mariusz Kędzierski pogratulował Panu Edmundowi Bobinowi otrzymania tytułu „Zasłużony dla Miasta Chełmna”. Złożył życzenia zdrowia i dalszych sukcesów. Dodał również, że od wielu lat pamięta Pana Edmunda Bobina nie tylko jako osobę prężenie działającą na rzecz Miasta Chełmna i jego mieszkańców, ale również jako ikonę męskiego stylu i klasę samą w sobie.
Przewodniczący obrad p. Marek Olszewski w związku z wyczerpaniem porządku obrad zamknął XXVII sesji Rady Miasta.
Protokołowała: Przewodniczył :
Anna Kurowska Marek Olszewski